user_mobilelogo

ANANAS  (Ananas comosus)

 

 

Plod ananasu má oválný nebo válcovitý tvar, menší plody a baby ananas bývají téměř kulaté. Tvrdá, voskovitá a kožovitá kůra složená z hranatých dílků může být tmavozelená, u zralého ovoce žlutá, oranžovožlutá nebo až načervenalá, často zeleně či hnědě žíhaná. Na vrcholu ananasu je zelený chochol z tuhých listů. Dužina je velmi šťavnatá a masitá, s typickou vůní a chutí. Jedním z kultivarů vyšlechtěných na Havaji je ananas Extra Sweet, který je výrazně sladší a lahodnější než jiné druhy. Barva dužiny je nejčastěji sytě žlutá. Plod ananasu je velký 7–30 cm, podle odrůdy.

Na barvě slupky není možno zralost plodu spolehlivě poznat. Zralý ananas má intenzivní typickou vůni na stonku. Doporučuje se jej co nejdříve spotřebovat. Nezralý plod však můžeme nechat až 2 týdny zrát při pokojové teplotě. Optimální skladovací teplota je 10–15 °C. Ananas je i přes tvrdou slupku velmi citlivý na otlaky.

Je vhodné konzumovat pouze plně zralé plody, nezralé ananasy obsahují velké množství kyselin a mohou silně dráždit zažívací trakt nebo dokonce poškodit zubní sklovinu.

 

Využití:

Konzumují se syrové nebo se používají pro výrobu kompotů, marmelád či lihovin. Ananas lze využít i v teplé kuchyni a oblíbená je také ananasová šťáva. Nejjednodušší je čerstvý ananas nakrájet na plátky, odříznout slupku a vyříznout uprostřed dřevnatou osu. Druhou možností je nejprve odkrojit konce a následně okrájet slupku.

 

Původ, tipy a zajímavosti:

Ananas obsahuje hodně draslíku, vápníku, sodíku, velké množství organických kyselin a hodně biotinu, který působí pozitivně na zdraví vlasů, nehtů a kůže. Plody ananasovníku obsahují v různé koncentraci také síru, citlivějším osobám proto může konzumace způsobit i bolesti hlavy. Pravděpodobně nejznámější látkou obsaženou v ananasu je enzym bromelin, který štěpí bílkoviny na aminokyseliny, v kombinaci s biotinem významně zlepšuje trávení a tím přispívá k úbytku váhy.

Rovněž jsou známé jeho detoxikační a protizánětlivé účinky. Konzervovaný ananas ztrácí až polovinu všech účinných látek.

Původem je z Paraguaje a Brazílie, pěstuje se však nejvíce v Thajsku, na Filipínách, v Brazílii, Číně a v mnoha afrických a středomořských zemích.

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit