ANANAS BABY 

 

 

Tento malý druh ananasu má oproti velkým plodům jemnější a sladší dužninu bez tuhých vláken. Plody baby ananasu mají oproti klasickému téměř kulatý tvar. Barva voskovité kůry může být tmavozelená, u zralých plodů žlutá, oranžovožlutá se zeleným žíháním. Z vrcholu ananasu vyrůstá zelený chochol, který je tvořen velmi pevnými listy.

Dužina baby ananasu je výrazně žlutá a chuť má sladší a jemnější než její velký brácha.

Na barvě slupky není možno zralost plodu spolehlivě poznat. Zralý ananas má intenzivní typickou vůni na stonku. Doporučuje se jej co nejdříve spotřebovat. Nezralý plod však můžeme nechat až 2 týdny zrát při pokojové teplotě. Optimální skladovací teplota je 10–15 °C. Ananas je i přes tvrdou slupku velmi citlivý na otlaky.

Je vhodné konzumovat pouze plně zralé plody, nezralé ananasy obsahují velké množství kyselin a mohou silně dráždit zažívací trakt nebo dokonce poškodit zubní sklovinu.

 

Využití:

Vzhledem k velikosti baby ananasu je nejlepší jej sníst samotný. Pokud však hledáte inspiraci, můžete jej přidat do salátů, ať už ovocných či zeleninových, nebo do dezertů.

 

Původ, tipy a zajímavosti:

Plody obsahují velké množství vitaminu C, A, vápníku a draslíku. Ananas je také známý svými ozdravnými detoxikačními účinky. Mimo jiné je bohatý na biotin, který působí pozitivně na zdraví vlasů, nehtů a kůže. Plody ananasovníku obsahují v různé koncentraci také síru, citlivějším osobám proto může konzumace způsobit i bolesti hlavy. Pravděpodobně nejznámější látkou obsaženou v ananasu je enzym bromelin, který štěpí bílkoviny na aminokyseliny, v kombinaci s biotinem významně zlepšuje trávení a tím přispívá k úbytku váhy.

Původem je z Paraguaje a Brazílie, pěstuje se však nejvíce v Thajsku, na Filipínách, v Brazílii, Číně a v mnoha afrických a středomořských zemích. Rostlině anansovníku trvá 3 roky, než začne plodit, což se odrazí i na ceně.